Hoppa till innehållet
Receptcentralen.se

Blåbärssoppa med lavendelmousseStjärnrecept

Ett recept som passar både som efterrätt och till ett kaffekalas i bersån.

Receptet är hämtat ur boken GI-noll!: hälsokosten som retar alla läkare (Prisma). Köp den på Bokus för 169 kr.

Utskriftsvänlig version

Ingredienser (4 portioner)

  • Blåbärssoppa
  • 5 dl färska blåbär samt 1/2 dl att dekorera med
  • ¾ dl socker
  • 1 msk färskt rivet citronskal (ca 1 citron)
  • ½ pressad citron
  • 1 kanelstång
  • 1 dl vatten
  • citronmeliss till dekoration
  • Lavendelmousse
  • 2 ½ dl socker
  • 1 ½ dl färskpressad citronsaft
  • skalet av en citron
  • 75 g osaltat smör
  • 1 stort ägg
  • 4 äggvitor
  • 1 msk torkad eller färsk lavendel
  • 2 dl vispad grädde

Tillagning

  1. Blåbärssoppa: Blanda alla ingredienserna i en kastrull och låt sjuda ca 15 minuter. Låt soppan kallna och ta ur kanelstången. Mixa blandningen tills den blir slät och sila den därefter i en finmaskig sil.
  2. Häll upp soppan i en skål och täck den med plast. Kyl den före servering.
  3. Lavendelmousse: Blanda socker, citronsaft, citronskal, smör, ägg, äggvita och lavendel i en rundbottnad skål som tål vattenbad.
  4. Placera skålen i en kastrull med sjudande vatten. Vispa smeten tills den tjocknar och blir krämig. Sätt över skålen i ett isbad och vispa smeten kall. Tillsätt den vispade grädden. Häll smeten i 8 formar och ställ in dem i frysen.
  5. Ta ut lavendelmoussen 15 minuter före servering och lägg den därefter i en tallrik med blåbärssoppa. Dekorera med färska blåbär och citronmeliss.

Kommentera receptet eller

* = Obligatoriskt fält

© Receptcentralen.se 2007-2011

Följ oss på Facebook